Pełnoprawne funkcjonowanie
w społeczeństwie informacyjnym.

 • Odbieram
  i wysyłam e-maile,
  to proste.

 • Na początku trudne było nawet mazianie myszką.

 • Dziś
  informacji
  szukam
  w Internecie.


 

Senior oswaja komputer
wiadomość z dnia: 6 sierpnia 2014

Wysyłają e-maile, szukają informacji w internecie, rozmawiają przez skype'a z wnukami za granicą. Coraz więcej opolskich babć i dziadków stara się być na bieżąco z nowymi technologiami.

Irena Piekarska właśnie chciała sprawdzić rozkład jazdy MZK, ale internet odmówił posłuszeństwa.

- W przerwie na połączenie, gram w kulki - zdradza 75-letnia opolanka. Obsługę komputera opanowała kilka lat temu. - Na spotkaniach ze studentami z Uniwersytetu Opolskiego i podczas specjalnego kursu z informatykiem w Wyższej Szkole Bankowej. Był bardzo cierpliwy, wyjaśniał wszystko po wielekroć - opowiada. - Na początku trudne było nawet mazianie myszką. Dziś pani Irena wysyła e-maile i szuka informacji w internecie.

Od kilku lat obsługi komputera i korzystania z internetu seniorów z Opola uczą studenci UO w pracowni przy Oleskiej, którą uczelnia użycza Uniwersytetowi III Wieku.

- W poniedziałek i wtorek mamy kolejne zajęcia, z których nasi słuchacze bardzo chętnie korzystają - przyznaje Halina Łubniewska, przewodnicząca Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Opolu. Należy do niego 500 czynnie działających seniorów z miasta, a ponad 1000 jest zarejestrowanych.

Z badań wynika jednak, że 10 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu! Żeby to zmienić, prowadzone są specjalne projekty edukacyjne dla tej grupy wiekowej.

Jeden z nich pod nazwą "Polska Cyfrowa Równych Szans”, realizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie” oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, polega na prowadzeniu zajęć z nauki obsługi internetu przez wolontariuszy zwanych Latarnikami. Według informacji zamieszczonej na stronie programu, na Opolszczyźnie jest 80 takich osób, najwięcej w Nysie.

Do korzystania z usług bankowych, m.in. przez internet zachęca starsze pokolenie także Narodowy Bank Polski, który prowadzi akcję informacyjną.

- Spotykam się ze zorganizowanymi grupami opolskich seniorów i rozmawiamy o zasadach bezpiecznego korzystania z usług bankowych, np. obsługi bankomatów czy kont przez internet. Chcemy przekonać starsze osoby, że przechowywanie pieniędzy w banku jest bezpieczniejsze niż w domu - tłumaczy Sławomir Kusz, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NBP. Dotychczas takie spotkania odbyły się w Opolu, a także w Prudniku.

W ułatwianie opolskim seniorom poznania obsługi komputera i internetu zaangażował się też urząd wojewódzki. Niedawno podczas spotkania z opolskimi przedsiębiorcami wojewoda Ryszard Wilczyński z żalem mówił, że banki spółdzielcze nie odpowiedziały na apel o ufundowanie komputerów do oddziałów Polskiego Związku Emerytów i Rencistów na Opolszczyźnie.

- A przecież wielu klientów tych banków to osoby po 50 roku życia - argumentował wojewoda.

Rafał Nowowiejski z UW wyjaśnia, że jeden z projektów, którym patronuje wojewoda, ma na celu wyposażenie 17 oddziałów PZEiR w komputery.

- Udało się je zdobyć z fundacji PKO BP, ale zniszczono w nich twarde dyski. Potrzebne są zatem pieniądze na kupno twardych dysków i oprogramowania - wylicza. - Pieniądze na szkolenie członków PZEiR oraz budowę stron internetowych pozyskałoby Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Opolskie gminy wojewoda zaprosił też do udziału w innym projekcie skierowanym do seniorów pt. "Cyfrowy debiut 50+”, realizowanym również przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie". Gminy w ramach tego projektu chcą zdobyć pieniądze unijne na sprzęt komputerowy i dostęp do internetu.

Spośród 68 opolskich gmin miejsko-wiejskich i wiejskich, które mogły wziąć udział w projekcie, zdecydowało się 9. To Byczyna, Kluczbork, Olesno, Świerczów, Domaszowice, Paczków, Tarnów Opolski, Polska Cerekiew i Bierawa.

- Utworzą one w gminnych placówkach Centra Integracji Cyfrowej wyposażone w komputery podłączone do sieci. Potem będą w nich szkolić z obsługi m.in. seniorów i osoby korzystające z pomocy społecznej - informuje Rafał Nowowiejski z Urzędu Wojewódzkiego.


wiadomość z dnia:
3 grudnia 2015

wiadomość z dnia:
24 kwietnia 2015

wiadomość z dnia:
3 marca 2015

wiadomość z dnia:
11 lutego 2015

wiadomość z dnia:
5 lutego 2015